harta site: Educaţie >>> Şcoala şi elevii

Şcoala şi elevii

HOTARAREA Nr. 11 privind organizarea retelei scolare la nivelul comunei JURILOVCA

anul scolar 2013-2014

p1-  admin, 29-01-2013

Denumiri noi pentru scolile din Jurilovca

p2-  admin, 23-10-2012

An nou, în școli noi în comuna Jurilovca

Luni 17 septembrie, domnul Eugen Ion, primarul Comunei Jurilovca a fost alaturi de elevii, parinții si cadrele didactice din cele trei școli ale comunei la deschiderea noului an școlar. La festivitațile de deschidere a participat și domnul Vasile Strat, vicepreședintele Consiliului Județean.

”Educația este o prioritate a administrației publice locale, a mea personală, astfel încât, în ultimele 2 luni pregatirea spațiilor pentru cursuri a fost principala mea preocupare. Vreau să asigur pe toți cei implicați în procesul educativ, elevi, părinți și profesori, că au în mine un partener real, ca ușa mea va fi întotdeauna deschisă problemelor școlii.” – a declarat Eugen Ion, primarul Comunei Jurilovca.

„Omul sfinteste locul. Imi face intotdeauna placere sa vin in comunitatea dumneavoastra, o comunitate de oameni curati si muncitori preocupati de marea gospodarie – Comuna Jurilovca” – a declarat Vasile Strat, vicepreședintele Consiliului Județean.

În timpul vacanței, cele 3 școli și 2 grădinițe ale comunei au trecut printr-un amplu proces de renovare astfel încat să fie asigurate condiții optime pentru  asigurarea unui proces educativ de calitate. Au fost zugravite sălile de clasă și exteriorul clădirilor, mobilierul reparat sau înlocuit, sistemul de incălzire centrală al școlii Jurilovca reparat și, schimbate usile salilor de clasa.

S-a intrat, in sfarsit in normalite prin construirea /amenajarea de grupuri sanitare moderne, cu apă curentă situate in interiorul cladirilor scolilor si a gradinitelor (exceptie Scoala Salcioara –unde nu a putut fi atins acest deziderat datorita unor probleme tehnice si a timpului scurt). Autorizatiile sanitare de functionare au fost obtinute fara a mai fi nevoie de interventii si derogari de la normele in vigoare. De asemenea au fost asigurate stocurile de combustibil pentru sezonul rece.

p3-  admin, 08-03-2013