harta site: Localizare >>> Aşezare geografică

Aşezare geografică Localităţi Istoric

Aşezarea geografică a Comunei Jurilovca, judeţul Tulcea

Comuna Jurilovca este situată în zona de centru - sud a judeţului Tulcea, pe malul lacului Razelm, delimitată de următoarele teritorii comunale: la nord teritoriul administrativ al comunei Sarichioi, la vest teritoriul administrativ al comunei Ceamurlia de Jos, la sud judeţul Constanţa iar la est teritoriul administrativ al comunei Murighiol( lacul Razelm). Satele componente ale comunei sunt: Jurilovca - reşedinţa de comună, Vişina şi Salcioara. O situaţie aparte o prezintă aşezările marginale, de la contactul cu podişul dobrogean (Sarichioi, Jurilovca, Baia), unde prevalează culturile agricole. Satul de reşedinţă al comunei omonime, este situat în nordul lacului Goloviţa, la circa 5-6 km V de capul Doloşman, într-o regiune în care dealurile estice ale Podişului Babadag coboară în trepte spre lacurile Razim şi Goloviţa, formând promontorii stâncoase. La N este dominat de dealul Cerdac (50-100 m), iar la S este delimitat de câmpia îngustă din jurul lacului. Este accesibil dinspre Babadag (prin Enisala) sau Două Cantoane. Vatra satului este de tip adunat şi are o textură relativ regulată, cu uliţe care se intersectează în unghi drept.

Jurilovca - asezare geografica - Sudul Judetului Tulcea

p1-  admin, 28-03-2012